دسته‌ها
اخبار

نگهداری از موتور

هرگز موتور خودرو را با استفاده از آب نشویید!
شست و شوی موتور خودرو یا اصطلاحا موتورشویی، خدمتی بود که در گذشته مشتریان زیادی را در کارواش‌ها به خود اختصاص داده بود. زیرا بیش‌تر خودروها به سیستم سوخت‌رسانی کاربراتوری مجهز بودند و خبری از به کار بردن تجهیزات الکترونیکی به شکل گسترده در اتومبیل‌ها نبود. با مراجعه به کارواش‌ها دیده می‌شود که تعداد زیادی خودرو در حال شست‌و‌شوی موتور هستند و درب موتور (کاپوت) آن‌ها باز است.

عمده مشکلات شستشوی موتور
معمولا پس از شستن موتور خودرو به دلیل فشار بالای نازل، آب وارد قطعات سیستم برقی خودرو نظیر شمع، وایر، دلکو و… می‌شد و در پی آن موتور خودرو روشن نمی‌شد. بنابراین با باز کردن این قطعات و استفاده از پمپ باد موجود در کارواش‌ها نسبت به خشک کردن و از بین بردن رطوبت این قطعات اقدام می‌کردند تا موتور خودرو مجدد روشن شود.

اما این مساله در دهه اخیر با کنار رفتن خودروهای کاربراتوری و جایگزینی تمامی آن‌ها با محصولاتی که به سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری مجهز هستند تغییراتی بزرگی را شامل شده است. در حال حاضر با توجه به کاربرد بیش‌تر علم الکترونیک در خودروها و استفاده از تجهیزاتی مانند واحد کنترل الکترونیک (ECU)، تمایل مشتریان به موتورشویی کاهش پیدا کرده است. زیرا استفاده از سیستم سنتی شست‌وشو با نازل پر فشار آب می‌تواند باعث ورود آب به قطعات الکترونیکی شده و آسیب‌های جدی را به دنبال داشته باشد.

در کنار این مشکل، از آنجایی که در خودروهای امروزی حجم بالایی از دسته‌سیم و سوکت‌های پلاستیکی به کار رفته است، فشار بالای نازل آب می‌تواند باعث اتصالی این سوکت‌ها و یا قطع شدن سیم‌ها شود. در واقع خودروهای امروزی نسبت به گذشته نیازمند رعایت حساسیت‌های بیش‌تری در نگهداری هستند که دلیل آن هم جایگزین شدن بسیاری از قطعات مکانیکی با نمونه‌های الکترونیکی است.

برای شستشوی موتور خودرو چه باید کرد؟
به دنبال بروز این مشکل، بسیاری از مراکز خدماتی و کارواش‌ها از محصولات نوینی برای شست‌و‌شوی موتور خودرو استفاده می‌کنند. به عنوان مثال استفاده از مواد نانو و شوینده‌های بدون نیاز به آب یا استفاده از بخار خشک برای تمیز کردن موتور و سایر اجزای فنی از جمله این موارد است.

استفاده از این روش‌های نوین باعث شده است که بدون نیاز به آب و نازل پرفشار، انواع آلودگی‌های، چربی‌ها و رسوبات انباشته شده در محفظه موتور خودرو تمیز شود و در عین صرفه‌جویی در مصرف آب، آسیب جدی به تجهیزات الکترونیکی و برقی خودرو وارد نشود.

البته در استفاده از این مواد نوین نیز باید دقت شود که ترکیبات تشکیل‌دهنده این مواد دارای استانداردهای لازم بوده و به مرور زمان به قطعاتی چون سوکت‌ها، سیم‌ها و … آسیب وارد نکند. بنابراین باید خرید این گونه مواد از مراکز معتبر انجام شود تا از کیفیت ساخت و استاندارهای لازم اطمینان خاطر لازم برای مشتری ایجاد شود.

منبع : بسپر , بسپر شاپ , سرویس در محل , تعویض روغن  , امداد خودرو ایران

دسته‌ها
اخبار

خرید روغن موتور

ویژگی های روغن موتور خوب
یک روغن موتور خوب برای ماشین باید اثرات پاک کنندگی و معلق کنندگی بالا که منجر به کاهش دوده و رسوب از سطح موتورميگردد را دارا باشد
در ادامه باید خاصیت ضد اکسیداسیون و پایداری حرارتی مناسب داشته باشد
و همچنین قلیاییت بالا برای جلوگیری از اثرات نامطلوب ناشی از اسید های تولید شده بر اثر احتراق داخلی را شامل شود

خرید روغن موتور
روغن موتور اصل را از سایت بسپرشاپ تهیه نمایید
در صفحه خرید روغن موتور می تواند انواع روغن موتور را مشاهده کنید

برای خریدی مطمئن و با صرفه به بسپر شاپ مراجعه کنید .
عرضه کننده روغن موتور – گریسضد یخ –  انواع فیلترهای هواروغن – برای انواع دستگاههای سواری با بیش از صد نوع فرآورده نفتی با آخرین پیشرفت های تکنولوژی در ایران حرکت می نماید
فروشگاه بسپر شاپ با تکیه بر نیروی انسانی متخصص و مجرب امیدوار است که بتواند در جهت رفع مشکلات روانکاری سیستم های کارخانجات گامی مثبت بردارد .

دسته‌ها
اخبار

انواع باتری خودرو

باتری خودرو یک باتری قابل شارژ است که با تبدیل انرژی به جریان الکتریکی، خودرو قادر به حرکت می‌شود. نقش باتری در خودرو تامین جریان لازم برای راه‌اندازی موتور ماشین با سیستم احتراق است و به عنوان یک مخزن الکتریکی و تغذیه استارت برای راه‌اندازی موتور خودرو به کار می‌رود.

انواع باتری خودرو:

باتری‌های اسیدی: نوع قدیمی باتری ماشین است که دارای 6 درب بر روی آن است. که با بررسی سطح الکترولیت یا همان اسید در صورت نیاز آب مقطر به آن اضافه می‌شود.

باتری های اتمی یا سیلد: نوع جدید باتری است که بر خلاف تصور عوام این نوع باتری، الکترولیت یا همان اسید را ندارد در نتیجه صفحات داخلی این نوع باتری  به صورتی طراحی شده است که نیاز به نگهداری و اضافه کردن آب مقطر ندارد.

در ادامه این مطلب توصیه‌های امدادخودرو ایران را برای مراقبت و نگه‌داری از خودرو می‌خوانید:

  • از استارت زدن پی‌در‌پی خودداری کنید. ( فاصله بین هر استارت 10 تا 15ثانیه)
  • سولفاته قطب های باتری را تمیز نمایید.(با اسپری تمیز کننده یا آب جوش)
  • از “عایق بندی” برای حفظ تعادل دمای باتری در فصول مختلف سال استفاده کنید.
  • در زمان خاموش بودن موتور خودرو، از مصرف‌کننده‌های برقی استفاده نکنید. (چراغ‌ها، رادیو پخش و …)
  • درصورت استفاده نکردن طولانی مدت از خودرو، هفته‌ای یک بار خودرو را به مدت 10 دقیقه روشن کنید و یا سرباتری‌های خودرو را جدا و باتری را در جای مناسب نگهداری کنید.
  • یک دقیقه قبل از خاموش کردن موتور خودرو، کولر را خاموش کنید.
  • سطح و اسید باتری را به صورت متناوب بازدید کنید.
  • از نصب لوازم برقی غیراستاندارد خودداری کنید.
  •  از سالم بودن تسمه دینام در هر سرویس خودرو (معمولا 10 هزار کیلومتر) اطمینان حاصل کنید.
  • پیچ‌ و بست‌های اتصال باتری به قطب ها و  صفحه نگهدارنده را محکم کنید.

منبع : امداد باتری , خرید باتری

دسته‌ها
اخبار

خدمات ویژه كارت طلایی

خدمات ویژه كارت طلایی

به منظور گسترش خدمات ارائه شده , خدمات فرا بیمه‌ای تحت عنوان كارت طلایی به صورت طبقه بندی شده از سال 1380 به گروهی از خودروهای تولیدی شركت ایران خودرو ارائه گردید و سپس در سطح كلیه خودروهای تولیدی ایران خودرو توسعه یافت.

صاحبان محصولات گروه صنعتی ایران خودرو با خرید کارت های طلایی شرکت امداد ‏خودرو ایران می توانند، علاوه بر مجموعه خدمات سیار امداد خودرو، طبق ضوابط ‏سطوح مختلف اشتراک از خدمات ویژه طلایی نیز بهره مند گردند.

‏ این خدمات در 5 سطح طلایی سال (آفرکارت و خودروکار) – طلایی 1 ستاره (آفرکارت و خودروکار و تک ستاره پلاس) – طلایی 2 ستاره – طلایی 3 ستاره – طلایی 4 ستاره ارائه ‏می شود.‏

دارندگان این كارت از خدمات زیر بهره مند میگردند:

منبع : امداد باتری

دسته‌ها
اخبار

امداد گلس

خدمات تعویض انواع شیشه، چراغ، آینه و تعمیر قفل­های درب خودرو در محل  توسط ناوگان امداد گلس برای خودروهای گروه صنعتی ایران خودرو ارائه می شود.

این خدمت در حال حاضر بصورت پایلوت در شهرهای تهران،مشهد و اهواز راه اندازی شده است و به زودی در سراسر کشور اجرایی می گردد.

خودرو های تحت پوشش : کلیه خودروهای تولیدی گروه صنعتی ایران خودو

روش دریافت : تماس با شماره 096440زير شماره (كد4) – موبايل اپليكيشن امدادخودروايران و سايت ‏www.096440.com

سطح اشتراک : تمام سطوح اشتراک

دسته‌ها
اخبار

از خودرو های اتومات چه می دانیم؟

چهار مورد ریز و درشت درباره خودروهای اتومات

 

۱.به هیچ‌وجه به هنگام حرکت، دنده را عوض نکنید
برخی رانندگان حتی بدون آن‌که پا را بر روی پدال ترمز قرار دهند، دنده را به حالت P تغییر داده که این موضوع برای سیستم انتقال قدرت بسیار مضر است و باعث استهلاک زودهنگام گیربکس خودرو اتومات می‌شود.

 

۲.به هیچ‌وجه در سرپایینی‌ها، خودرو را در حالت خلاص قرار ندهید
شاید در نگاه اول این امر مصرف سوخت شما را کاهش دهد، اما با توجه به آن‌که روان‌کاری دنده‌ها صورت نمی‌پذیرد، فرسودگی و صدمات زودرسی را در پی خواهد داشت. این کار باعث فشار مضاعف به شیر برقی‌های گیربکس خواهد شد.

 

۳.در پشت چراغ ‌قرمز، دنده را در حالت خلاص قرار ندهید
قبل از توقف کامل خودرو، دنده را در حالت P قرار ندهید؛ در این حالت شما به خودرو فرمان ایست می‌دهید، در حالی‌که خودرو در حال حرکت است و این امر صدمات جبران‌ناپذیری برای گیربکس در پی خواهد داشت.

 

۴.با روغن گیربکس کم رانندگی نکنید
بسیاری از رانندگان خودرو گمان می‌کنند روغن موجود در گیربکس‌ خودروهای اتوماتیک مانند خودروهای دنده‌ای نیازمند تعویض نیست و بازدید دوره‌ای آن کفایت می‌کند! این تصور کاملا اشتباه است که روغن فابریک کارخانه باید داخل گیربکس بماند و باید گفت که روغن گیربکس‌های دنده‌ای و اتوماتیک هر دو نیاز به تعویض دوره‌ای دارند.

منبع: بسپر , bespor

دسته‌ها
اخبار

خرابی باتری، دردسری بزرگ با راه‌حلی ساده!

امدادخودروايران

096440 به کمک شما می‌آید؛

خرابی باتری خودرو در بسیاری از موارد می‌تواند برای راننده دردسرساز شده و مشکلات زیادی را ایجاد کند. به عنوان مثال یک باتری معیوب می‌تواند در یک صبح سرد پاییزی یا زمستانی به طور ناگهانی از کار بیفتد. در حالی که در روز گذشته به خوبی در حال کار بوده است. همین امر می‌تواند راننده را از رسیدگی به امور روزمره بازدارد. بدتر از آن، این اتفاق می‌تواند زمانی که راننده، خودرو را در محلی پارک می‌کند و پس از چند ساعت به سراغ آن می‌آید پدیدار شده و خودرو را زمین‌گیر کند. در این شرایط مالک وسیله نقلیه چاره‌ای جز استفاده از خدمات امدادی نخواهد داشت. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، بهترین گزینه به منظور دریافت خدمات امدادی برای مالکان هر یک از محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو، استفاده از سرویس‌های امداد خودرو ایران است که می‌توانند در کم‌ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت، مشکل ایجاد شده را در محل مشتری برطرف سازند. اما مساله مهم، شناخت علائم خرابی باتری خودرو و آگاهی از تعویض به موقع آن است

 

 

 

نقش باتری در سیستم برق خودرو

باتری خودرو یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اجزای تشکیل دهنده سیستم برق خودرو به شمار می‌رود.هدف اولیه استفاده از باتری استارت زدن،تثبیت انرژی،تهیه نیروی کافی برای جرقه زدن ، روشنایی و دیگر مصرف کننده هایی است که به صورت مستقیم با باتری در ارتباط هستند. در واقع آلترناتور ( دینام) به میزان نیاز باتری خودرو را شارژ می‌کند و انرژی ذخیره شده در باتری، در هنگام نیاز به قسمت‌های مختلف سیستم برق تحویل داده می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین کاربرد‌های باتری در خودرو زمانی است که راننده قصد روشن کردن موتور اتومبیل را دارد. در این زمان استارت که یک موتور الکتریکی است با انرژی الکتریکی که از باطری می‌گیرد موتور اتومبیل را به حرکت در می‌آورد تا اولین سیکل کاری موتور شروع شود.

دو نوع از رایج ترین انواع باتری خودرو عبارت اند از : باتری هایی که به مراقبت کم (LM: Low Maintenance) نیاز دارند یا غیر سیلد و باتری های بدون نیاز به مراقبت (FM: Free Maintenance) یا سیلد.

باتری های با مراقبت کمتر (LM) دارای صفحه سرب آنتیموان / کلسیم ( دو آلیاژی  یا هیبریدی) می باشند در حالیکه باتری های بدون نیاز به مراقبت (MF) صفحه سرب-کلسیم / کلسیم هستند.

نگهداری پیشگیرانه باتری (بررسی ظاهری باتری)

بررسی سطح الکترولیت،محکم بودن درپوش باتری ها ، تمیز کردن سطوح خورده شده قطب مثبت و منفی و بست سر باتری و چک کردن تسمه آلترناتور  همه برای نگهداری پیشگیرانه باتری لازم می باشد.

تناوب اجرای اقدامات پیشگیرانه بستگی به نوع باتری و شرایط آب و هوایی دارد اما باید یکبار قبل از شروع سرما و ماهی یکبار در گرما این مراقبت دوره ای انجام شود.اگر سطح الکترولیت در باتری های غیر سیلد پایین است ، تا سطح مشخص شده توسط سازنده باتری (حد فاصل خط min و max) باتری را از آب مقطر پرکنید.توجه داشته باشید که بیش از اندازه (خصوصا در گرما) باتری را از آب مقطر پر نکنید.

علائم خرابی باتری خودرو چیست؟

عمر طبیعی باتری خودرو به عوامل گوناگونی بستگی دارد. سلامت سایر بخش‌های سیستم برق خودرو نیز می‌تواند در طول عمر طبیعی یک باتری موثر باشد. در حالت کلی عمر مفید باتری خودرو حدود 2 سال در نظر گرفته می‌شود. اما مساله مهم‌تر شناخت علائمی است که در صورت خرابی باتری نمایان می‌شوند.

1-روشن شدن چراغ آلترناتور (چراغ باتری) در صفحه کیلومتر خودرو

روشن شدن این چراغ می‌تواند جزو اولین نشانه‌های بروز مشکل در باتری یا آلترناتور خودرو باشد. بهتر است در زمان روشن شدن این چراغ، باتری و توانایی شارژ آلترناتور کنترل شود.

2- موتور خودرو به راحتی استارت نمی‌خورد

زمانی که باتری خودروی ضعیف باشد نمی‌تواند انرژی الکتریکی مورد نیاز استارت را تامین کند به همین دلیل موتور به سختی و کندی استارت می‌خورد و صدای خاصی از استارت شنیده می‌شود. (صدایی شبیه به در فشار قرار گرفتن استارت یا سخت و سنگین کارکردن آن) این شرایط می‎‌تواند نشان دهنده خرابی باتری یا عدم توانایی آلترناتور در شارژ باتری باشد.

البته در این شرایط می‌تواند هنگام استارت زدن چراغ‌های صفحه کیلومتر ضعیف شده و یا در موارد حادتر، باتری توانایی تامین برق مورد نیاز را نداشته و حتی چراغ‌ها و ادوات قرار گرفته در صفحه کیلومتر نیز جریان برق دریافت نمی‌کنند.( اصطلاحا برق پشت آمپر نمی‌آید)

3-متورم شدن باتری و سرریز کردن اسید(در باتری‌های اسیدی)

گرمای بیش از حد یکی از دلایل تورم باتری است که در خرابی و کاهش عمر آن نقشی اساسی دارد.

از جمله دلایل دیگر تورم باتری می‌توان به شارژ بیش از حد آن اشاره کرد. در بسیاری از موارد باتری‌های اسیدی در زمان پایان عمر خود دچار نشت وسرریز اسید می‌شوند.

4- تغییر رنگ چشمی باتری های دارای چشمی (Magic Eye)

رنگ سبز: باتری سالم است

رنگ سفید:ضعیف بودن میزان شارژ و نیاز به شارژ مجدد

رنگ سیاه:باتری خراب است و نیاز به تعویض دارد

بهترین راه حل چیست؟

بهترین راهکار، تعویض به موقع آن قبل از بروز مشکل است. در صورت خرابی باتری خودرو نیز،  چاره‌ای جز تعویض آن نخواهد بود. علاوه بر این، کنترل سلامت اجزای سیستم برق خودرو نیز می‌تواند در افزایش طول عمر باتری خودرو موثر باشد.

در هر دو حالت، مشتریان محصولات ایران‌خودرو می‌توانند با امداد خودرو ایران از طریق شماره 096440 تماس بگیرند و از سرویس تعویض باتری در محل بهره‌مند شوند. جالب است بدانید که در سبد امدادی تمامی امدادگران امداد خودرو ایران، باتری موجود است و مشتریان می‌توانند در زمان خرابی باتری یا زمانی که علائمی از فرا رسیدن پایان عمر باتری خودرو خود مشاهده کردند به راحتی از خدمات تعویض باتری در محل بهره‌مند شوند.

علاوه بر شماره تماس فوق، مشتریان می‌توانند برای دریافت خدمات امدادی از اپلیکیشن ایساکو و وب‌سایت امدادخودروایران نیز استفاده کنند. مزیت استفاده از خدمات امداد خودرو ایران را می‌توان در آمادگی برای امدادرسانی بدون محدودیت زمانی و جغرافیایی، استفاده از قطعات یدکی باکیفیت و اصلی و همچنین ارائه تعمیرات توسط کارشناسان دوره دیده و خبره دانست.

این خدمت می‌تواند نگرانی مالکان محصولات ایران‌خودرو را از بروز مشکل در باتری خودرو و زمین‌گیر شدن خودرو در هر زمانی از شبانه‌ روز و در هر محلی اعم از جاده‌های خارج شهر و معابر داخل شهری برطرف سازد.

منبع :  امداد خودروی ایران , باتری , خرید باتری , خرید باتری خودرو , باطری , خرید باطری , خرید باطری خودرو , امداد باتری